Výlety na Bali

 

Vodopády, tradičné dediny, ryžové políčka či opičí palác, stačí si len vybrať a nechať sa unášať nezabudnuteľnou krásou ostrova Bali

Ľudia, ktorí navštívia Bali, sú obvykle užasnutí nad prírodnými krásami, ktoré tento ostrov skrýva. Aj keď je možné pred cestou vyhľadať všetky dostupné informácie, ocitnúť sa naozaj fyzicky v tomto tropickom raji je predsa len iné. Typickou črtou Bali je rôznorodosť, ktorá sa odráža v krajine i v kultúre. Asi najznámejšími miestami kam zamieriť sú samozrejme rozprávkové pláže a more, ktoré lákajú na oddych, vodné športy alebo potápanie. Stačí sa však trochu vzdialiť a otvorí sa ďalší svet, od hustej džungle a lesov plných tropických rastlín, cez aktívne sopky a pohoria, až k malebným ryžovým políčkam.

Najvyššou horou a zároveň sopkou je Gunung Agung, ktorá má nadmorskú výšku 3124 metrov. Výstup na ňu trvá približne tri hodiny a je možný z viacerých strán. Druhým najvyšším kopcom je Gunung Batukaru, známy aj ako „skala z kokosovej škrupiny“. Výstup naň trvá o čosi dlhšie kvôli členitému terénu, ale zhora sa naskytnú krásne výhľady na okolité dažďové pralesy a ryžové terasy. Miestom s jedinečnými scenériami je aj stále činná sopka Batur s obrovským kráterom. V jej blízkosti leží jazero Batur. Výstup je možné absolvovať so sprievodcom z OK Divers, ktorý dobre pozná túto oblasť a vie o nej čo-to zaujímavé porozprávať.

Ďalšími osviežujúcimi elementami v tomto kraji sú vodopády. Najznámejší majestátny vodopád Gitgit sa ukrýva v náruči tropického pralesa. Cestu lemujú kávovníky a klinčekové stromy, ako aj predavači ponúkajúci rôzne dobroty. Ak v ňom nechcete priamo okúpať, kvapôčky vody víriace navôkol vás tiež príjemne ochladia. V blízkosti sa nachádza aj stupňovitý dvojitý vodopád. Pri dedine Nungnung je skrytý ďalší vodopád s rovnomenným názvom. Dá sa k nemu dostať stovkami malých schodíkov vedúcich do roklinky s bujnou vegetáciou.

Neoddeliteľnou súčasťou balijskej kultúry je pestovanie ryže. Ryžové polia a stupňovité terasy pôsobia na pohľad upokojujúco a harmonicky a vyvažujú pestrú divokosť okolitých pralesov. Ak plánujete spojiť zážitok z prírody s kultúrou, dobrým tipom je výlet z Taman Ujung do tradičnej dediny Tenganan , kde cesta vedie práve cez ryžové polia.

Dovolenka na Bali by nebola úplná, ak by človek neprišiel do kontaktu s tunajšími živočíchmi. Možnosťou je náhodné stretnutie pri potulkách prírodou alebo návšteva špeciálnych parkov, z ktorých mnohé sú zároveň rezerváciou. Romantický opičí palác v Ubude je plný polo divokých makakov dlhochvostých, ktoré s obľubou vystrájajú turistom rôzne nezbedné kúsky. V sloňom parku je možné na slonoch jazdiť, kúpať sa nimi a kŕmiť ich, čo je pre bežného Európana iste nevšedný zážitok. Jaskyňa blízko chrámu Goa Lavah je známa netopiermi, ktorí v hojných počtoch vylietavajú po západe slnka. Na ostrove je aj veľa vtáčích parkov a botanických záhrad, prekypujúcich stromami, kvetmi a kríkmi prekvapujúcich tvarov a farieb.

Jediným národným parkom na ostrove je Západný balijský národný park (Taman Nasional Bali Barat), ktorý sa rozprestiera na severozápadnom cípe ostrova. V súčasnosti je jeho rozloha približne 19 tisíc hektárov a je ukážkou fascinujúcej prírodnej rozmanitosti ostrova. Pozostáva z nížinných dažďových pralesov, trávnatých oblastí, koralových útesov aj piesočnatých pláží. Veľkú časť tvoria mangrovníkové lesy. Mangrovník je jedným z najstarších a najväčších stromov sveta, a keďže k svojmu životu potrebuje sladkú i slanú vodu, obvykle rastie na miestach, kde sa rieka vlieva do mora. Žije tu okolo 160 druhov živočíchov – leopardy, vysoká zver, opice, korytnačky, divé svine, varany, kalone a veľa druhov vtákov. Najznámejší z nich je bielo-modrý balijský škorec.