Ľudia, ktorí navštívia Bali, sú obvykle užasnutí nad prírodnými krásami, ktoré tento ostrov skrýva. Aj keď je možné pred cestou vyhľadať všetky dostupné informácie, ocitnúť sa naozaj fyzicky v tomto tropickom raji je predsa len iné. Typickou črtou Bali je rôznorodosť, ktorá sa odráža v krajine i v kultúre. Asi najznámejšími miestami kam zamieriť sú samozrejme rozprávkové pláže a more, ktoré lákajú na oddych, vodné športy alebo potápanie. Stačí sa však trochu vzdialiť a otvorí sa ďalší svet, od hustej džungle a lesov plných tropických rastlín, cez aktívne sopky a pohoria, až k malebným ryžovým políčkam.
Najvyššou horou a zároveň sopkou je Gunung Agung, ktorá má nadmorskú výšku 3124 metrov. Výstup na ňu trvá približne tri hodiny a je možný z viacerých strán. Druhým najvyšším kopcom je Gunung Batukaru, známy aj ako „skala z kokosovej škrupiny“. Výstup naň trvá o čosi dlhšie kvôli členitému terénu, ale zhora sa naskytnú krásne výhľady na okolité dažďové pralesy a ryžové terasy. Miestom s jedinečnými scenériami je aj stále činná sopka Batur s obrovským kráterom. V jej blízkosti leží jazero Batur. Výstup je možné absolvovať so sprievodcom z OK Divers, ktorý dobre pozná túto oblasť a vie o nej čo-to zaujímavé porozprávať.
Ďalšími osviežujúcimi elementami v tomto kraji sú vodopády. Najznámejší majestátny vodopád Gitgit sa ukrýva v náruči tropického pralesa. Cestu lemujú kávovníky a klinčekové stromy, ako aj predavači ponúkajúci rôzne dobroty. Ak v ňom nechcete priamo okúpať, kvapôčky vody víriace navôkol vás tiež príjemne ochladia. V blízkosti sa nachádza aj stupňovitý dvojitý vodopád. Pri dedine Nungnung je skrytý ďalší vodopád s rovnomenným názvom. Dá sa k nemu dostať stovkami malých schodíkov vedúcich do roklinky s bujnou vegetáciou.
Neoddeliteľnou súčasťou balijskej kultúry je pestovanie ryže. Ryžové polia a stupňovité terasy pôsobia na pohľad upokojujúco a harmonicky a vyvažujú pestrú divokosť okolitých pralesov. Ak plánujete spojiť zážitok z prírody s kultúrou, dobrým tipom je výlet z Taman Ujung do tradičnej dediny Tenganan , kde cesta vedie práve cez ryžové polia.
Dovolenka na Bali by nebola úplná, ak by človek neprišiel do kontaktu s tunajšími živočíchmi. Možnosťou je náhodné stretnutie pri potulkách prírodou alebo návšteva špeciálnych parkov, z ktorých mnohé sú zároveň rezerváciou. Romantický opičí palác v Ubude je plný polo divokých makakov dlhochvostých, ktoré s obľubou vystrájajú turistom rôzne nezbedné kúsky. V sloňom parku je možné na slonoch jazdiť, kúpať sa nimi a kŕmiť ich, čo je pre bežného Európana iste nevšedný zážitok. Jaskyňa blízko chrámu Goa Lavah je známa netopiermi, ktorí v hojných počtoch vylietavajú po západe slnka. Na ostrove je aj veľa vtáčích parkov a botanických záhrad, prekypujúcich stromami, kvetmi a kríkmi prekvapujúcich tvarov a farieb.
Jediným národným parkom na ostrove je Západný balijský národný park (Taman Nasional Bali Barat), ktorý sa rozprestiera na severozápadnom cípe ostrova. V súčasnosti je jeho rozloha približne 19 tisíc hektárov a je ukážkou fascinujúcej prírodnej rozmanitosti ostrova. Pozostáva z nížinných dažďových pralesov, trávnatých oblastí, koralových útesov aj piesočnatých pláží. Veľkú časť tvoria mangrovníkové lesy. Mangrovník je jedným z najstarších a najväčších stromov sveta, a keďže k svojmu životu potrebuje sladkú i slanú vodu, obvykle rastie na miestach, kde sa rieka vlieva do mora. Žije tu okolo 160 druhov živočíchov – leopardy, vysoká zver, opice, korytnačky, divé svine, varany, kalone a veľa druhov vtákov. Najznámejší z nich je bielo-modrý balijský škorec.